16.12.2011

Podsumowanie projektu „ARTour 2016”


Kolonia Artystów zaprasza na podsumowanie projektu „ARTour 2016”
Data: 16.12.2011 godzina 18.00
Miejsce: Kolonia Artystów | ul. Miszewskiego 18, Gdańsk Wrzeszcz



„ARTour 2016” – edycja II jest to nowatorski projekt warsztatów skierowany do dzieci i młodzieży z dzielnica miasta Gdańsk, szczególnie zaniedbanych zarówno pod względem urbanistycznym, jak i społecznym:
Dolny Wrzeszcz, Przymorze, Nowy Port, Oliwa, Suchanino, Dolne Miasto, Orunia.  
Brak możliwości konstruktywnego zagospodarowania wolnego czasu przez dzieci i młodzież jest źródłem wielu dysfunkcji poznawczo - emocjonalnych i postaw antyspołecznych. Energia, którą należałoby skanalizować w sposób gwarantujący prawidłowy rozwój psychospołeczny, zostaje częstokroć wyładowana w postaci agresji.
Dodatkowy problem stanowi brak aktywności społecznej i dbałości mieszkańców powyższych dzielnic o swoje otoczenie. Poprzez działalność kulturalną, skierowaną do członków społeczności lokalnej i przez nich współtworzoną, można dokonać dzieła integracji i aktywizacji jego przedstawicieli.
Projekt opiera się na działaniach edukacyjnych, kształtujących wśród jego uczestników kulturę odbioru dzieła sztuki. Uczestnictwo w spotkaniach z artystami – umocnią uczestników w utożsamianiu się ze środowiskiem lokalnym.
„ARTour 2016” stanowi formę edukacyjną, która poprzez naukę i zabawę jest w stanie wpłynąć pozytywnie na ten stan rzeczy. Głównym celem projektu jest kształtowanie świadomości społecznej uczestników poprzez aktywne współistnienie w przestrzeni publicznej, jak również poprzez kreatywne podejście do środowiska miejskiego.
Warsztaty były prowadzone w przestrzeniach instytucji kultury Gdańska i miały charakter multimedialny. Ukazane zostały wydarzenia artystyczne, artyści i osoby, które ukształtowały strukturę kulturalną miasta. Była to swojego rodzaju podróż w czasie i przestrzeni, gdzie można było poznać artystów i wydarzenia artystyczne, które nadają kształt i niepowtarzalne znaczenie w otaczającym nas obecnie świecie kultury w Gdańsku. Pozwoliło to na rozbudzenie zupełnie innego podejścia do własnego otoczenia i spojrzenia na współczesność. Dzieci i młodzież należy kształcić w kreatywności, pokazywać, iż twórcze spojrzenie na rzeczywistość jest częstokroć więcej warte niż odtwórcza wiedza. Połączenie elementu multimedialnej kreacji z badaniem artystycznych czynników kształtujących tożsamość jest najwłaściwszym sposobem edukacji przyszłych świadomych i skupionych na wspólnym tworzeniu lokalnej wspólnoty obywateli, a zarazem elementem kompleksowej rewitalizacji.

Pomysł, organizacja i produkcja: Kolonia Artystów
Partnerzy: Gdańska Galeria Miejska | Gdańsk 2016 | Muzeum Narodowe w Gdańsku | Bałtyckie Stowarzyszenie „AKTYWNOŚĆ” | Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej | Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Bliżej Centrum” w Gdańsku | Fundacja „Rodzina Nadziei”

Projekt „ARTour 2016” został zarealizowany ze środków finansowych Miasta Gdańska.





11 komentarzy:

  1. Bardzo mi się podobało na zajęciach. Chociaż byłam tylko raz było fajnie...

    OdpowiedzUsuń
  2. Było bardzo fajnie...

    OdpowiedzUsuń
  3. Na zajęciach , byłam tylko raz , ale bardzo mi się podobały te zajęcia fotografi :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Warsztaty były super bardzo mi się podobały tylko brzydko wychodziłam Olcia F

    OdpowiedzUsuń
  5. warsztaty bły udane lecz brzydko wychodzilam pobobało mi się też te misie były odlotowe pozdrawia patrycja Łapszyn
    z Gdańska

    OdpowiedzUsuń
  6. mi się najbardziej podobało w galerii sztuki te kraty jak byliśmy pierwszy raz i pająki na ścianach Michał Łapszyn

    OdpowiedzUsuń
  7. Zajęcia są ciekawą inicjatywą, odskocznią od codzienności. Dzięki nim można odwiedzić miejsca, których nie zobaczyłoby się indywidualnie. Wiele galerii jest położonych w miejscach i budynkach trudno dostępnych, niewidocznych dla zwykłego Gdańszczanina. Wystawy rozbudzają wyobraźnię widzów i zmuszają do refleksji nad ludzką egzystencją i sensem życia. Dzięki tym zajęciom wyszłam z dołku intelektualnego oraz mój stopień chamstwa obniżył się...otworzyłam oczy na aspekty artystyczne naszego społeczeństwa. Chciałabym gorąco pozdrowić pana Mikołaja/Roberta oraz pana Sylwestra/Sebastiana. Składam serdeczne życzenia, spokojny i wesołych świąt w gronie rodziny i przyjaciół i dosiego roku! Oraz szampańskiego sylwestra, mokrego dyngusa, wesołego jajka i wszystkiego najlepszego w dniu urodzin.

    P.S. tak na serio warsztaty były naprawdę w porządku, oby więcej takich :)

    Weronika Stankiewicz kl. 1c nr dziennika :25 nr buta: 37
    Bartłomiej Kraus kl. 1c nr dziennika: 11 nr buta : 43
    IX LO

    OdpowiedzUsuń
  8. hmmmmmmmmmmmmm co to tu pisac . pajaczek chodził po scianie ivo piszczał ze strachu a ja ogladałem . Ogólnie fajnie była Monika Karol Kamil I JA gruby zwiał a dego sie zgubił

    OdpowiedzUsuń
  9. Klasa III A pozdrawia Grubego ;) !

    OdpowiedzUsuń
  10. Pani Bożena pozdrawia grubego :D

    OdpowiedzUsuń
  11. Gruby! Nie ma rączek ! Nie ma ciasteczek !

    OdpowiedzUsuń